Vasas vizek
Vas fő feladata az oxigén-, a szén-dioxid- és az elektronszállítás. Felszívódását a C-vitamin és az állati fehérjék fokozzák, a csersav és a gabonafélékben lévő fitinsav gátolja. Hiánya vérszegénységet, gyengeséget, sápadtságot, fáradékonyságot okozhat. Napi szükséglete nőknél 15-18 mg, férfiaknál 12 mg.
A vasas gyógyvizek egy literben 0,03 grammnál több kétszer szénsavas vasat tartalmaznak, többnyire sok szabad szénsav, kétszer szénsavas nátrium és kalcium, néha konyhasó, néha kénsavas nátrium mellett. Eszerint beszélhetünk tisztán vasas vizekről, alkális, alkális-konyhasós, földes és glaubersós vasas vizekről.
A vasas fürdőkből a vas a bőrön át szívódik fel a szervezetbe, de a vashiány okozta vérszegénység esetén inkább ivókúrát alkalmazva várható el jó eredmény.
Gyógyvíz ellenjavallat nincs.
Ilyen források: A parádi Clarissa- és István-forrás vagy a mohai Stefánia-forrás vize.
Gyógyvíz hatásai: a vastartalmú gyógyvíz vashiányos állapotokban kiváló, nőgyógyászati betegségekben is ajánlott.

Általános vashiány tünetek:
- sápadt bőr,
- kimerültség,
- kedvetlenség,
- étvágytalanság,
- hányinger,
- erős menstruációs vérzés.
Vashiányos állapot léphet fel túlzott diéták esetében, húsmentes táplálkozás esetén, illetve túlzott tej és tejtermékek fogyasztása esetén, különösen menstruációs időszakban és más jellegű vérzéses állapotok után. Vashiányt okozhat azonban, hogy a táplálékkal felvett vas ásványi anyag a gyomor, illetve a bél működési zavara miatt (candida, vastagbél) nem szívódik fel kellő mennyiségben.