Hazánk bizony termálvíz-, s gyógyvíz adottságait tekintve Európában első helyen áll. Ez már eleve hatalmas eredmény, hogy egy ilyen kis ország a kontinensen a legtöbb gyógyhatású vízzel rendelkezik. Jelenleg kb. 500 termálvíz előfordulási hely van, területileg ez azt jelenti, hogy ország 70%-án található +30°C-nál melegebb természetes víz - szinte bárhová utazunk, találhatunk egy kis gyógyhatást. Hát mi ez, ha nem megfizethetetlen kincs?!
Na de melyek a gyógyvizek, és melyek csak ásványvizek, vagy termálvizek? Melyik kategória mit is takar egyáltalán és a gyógyvizeknek milyen hatása lehet?
Tehát mi micsoda:
Ásványvíz: A felszín alatti víz, amely oldott ásványianyag-tartalma 1000 mg/litert meghaladja, vagy kevesebb de biológiai szempontból fontos ionokat (pl.: jodid molekh2át (CO2), metakovasav vagy radonaktivitást mutat).
Termálvíz: Európában 20 °C feletti vizek, Magyarországon a 30 °C feletti hőmérsékletű ásványvizek.
Gyógyvíz: Felszín alatti ásványvíz, melynek igazolt gyógyító hatása van. (Bakterológiai és vegyi szempontból is kifogástalan ásványi vizet lehet orvosi kísérlettel igazoltan gyógyvízzé nyilvánítani.)
Egy elég látványos térkép, amely meg is mutatja, hogy Magyarország ténylegesen milyen nagyhatalom Európában a vizek tekintetében: