A gyógyvizek fajtái és hatásai
I) Egyszerű szénsavas vizek
Ezeket savanyú víznek is nevezik, (1 l vízben 0,6 g-nál több hidrogén-karbonát található). Általában ásványvízként kerülnek forgalomba, de nagyon sok esetben gyógy célra is felhasználják
Hatásai:
- ivókúra esetén fokozzák a gyomorsav termelődést, az idegrendszerre nyugtatón hatnak.
- fürdő esetén a szénsavgáz a bőrben mikromasszázs hatást fejt ki, ezzel értágulatot hoz létre, javul a bőr vérellátása és anyagcseréje.
Gyógyvíz ellenjavallat: gyomorsav túltengés, gyomorfekély és kóros puffadás, előrehaladott visszér esetén nem alkalmazható a savanyú vizes gyógyvíz!
Fellelhetőség: Balaton-felvidék, Balatonfüred, Csopak, Kékkút, a Balaton déli partja, Székesfehérvár és környéke, Macorka (Nógrád megye) a Nyugat-Dunántúl, Balf, Bük, a Mátra, Parádfürdő, Répcelak, Mihályi
A természetes ásványvizet nem szabad összekeverni a gyógyvízzel! A természetes ásványvizeket egészséges ember korlátozás nélkül ihatja, a gyógyvizet csak orvosi javaslatra, korlátozott mennyiségben és gyakorisággal fogyaszthatjuk. Fürdeni bátran lehet benne, kivéve, ha visszerekkel szenvedünk - akkor inkább hagyjuk ki a szénsavfürdőt, mert értágulatot okoz.
Balfi ivókút:
