A borogatás
A borogatást mint gyógymódot a mai napig eredményesen alkalmazzák bizonyos esetekben.
Hová is tehetünk borogatást gyógyító célzattal?
- homlokra,
- nyakra,
- mellkasra,
- lábikrára,
- ízületekre,
- keresztkötésben törzsre,
- T-borogatást pedig a csípőre.
A vizes borogatásokat még a tizennyolcadik században V. Priessnitz foglalta rendszerbe. Alkalmazásuk elsősorban helyi gyulladásos folyamatok kezelésekor, illetve lázcsillapításkor szükséges. A szakszerű priznic, ahogyan a borogatást hívhatjuk - függetlenül attól, hogy hideg, felmelegedő vagy éppen meleg - összesen három, egy nedves és két száraz rétegből áll. Időtartama 45-60 perc, ha izzasztás a cél: 1-3 óra.
A hideghatás használható helyi ízületi gyulladás csökkentésére, a fájdalom mérséklésére és az anyagcsere fokozására. A hideghatás száraz és nedves formában is elterjedt. Meleghatásra helyi vérbőség keletkezik, a bőr vérkeringése javul, csökken az izomgörcs, a kólikás panaszok enyhülnek.
A leggyakrabban használt kiegészítő anyagok a só, az ecet és szódabikarbóna. A szódabikarbónás borogatást általában forró vízzel kell végezni. Olyan betegségeknél használható, ahol lokális acidózis lép föl ( azaz a szervezet sav-bázis egyensúlyának helyi zavara, melynek során a vér és a szövetek kémhatása savasabb a normálnál). A forró víz hatására a pórusok kitágulnak, és a szódabikarbóna behatol a szervezetbe, közömbösítve a savakat.
Létezik ezen kívül gyógyteás borogatás, agyagborogatás és káposztalés borogatás is. Az agyag antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, illetve olyan betegségeknél alkalmazható, ahol ásványianyag-hiány van, mivel az agyagnak magas az ásványianyag-tartalma. A káposztaleveles borogatás ízületi problémákra ajánlott.
A hatás tovább fokozható bizonyos gyógynövény adalékokkal (zsurlóval, tölgyfakéreggel, kamillával).
A kamillaforrázattal történő szemborogatás a szemgyulladás napjainkban is sokszor alkalmazott egyszerű és hatásos gyógymódja.
A hideg borogatás célja a hőelvonás, főleg a szívre és a homlokra szokták használni. Zúzódásnál és ficamnál árnikatinktúrás borogatást érdemes föltenni.
A forró gőzpakolások fájdalomcsillapító és görcsoldó hatásúak. Alkalmazható gyomor- és bélpanaszok, hólyaggyulladás, vese- és epekőkólika, köszvény és asztma esetén.
Hátfájás esetén az egyik leghatékonyabb a kamillateás borogatás. Két csésze kamillavirágból és két liter vízből kell elkészíteni egy erős kamillateát. Egy törülközőt bele kell mártani ebbe a forró teába, jól kicsavarni, és a hátra fölhelyezni, hogy az egész hátat befedje, a vállakat és a nyaktájékot is. Egészen az ágyékcsigolyákig le kell érnie. Egy másik törülközőt bele kell mártani a forró teába, kicsavarni és ráteríteni az előzőre. Majd az egészet együtt megfordítani. A forró teás borogatás így csak 10-15 másodpercig van a háton. Ezt 15-20-szor meg kell ismételni. A hatást fokozza, ha utána hígított orbáncfűolajjal bekenjük a beteg hátát. A borogatás után pihenni kell, és akár minden nap ismételhető. Nemcsak hátfájásra, de migrénre is kiváló.
Hogyan kell az iszappakolást arcra felrakni? na lássuk:
http://atv.hu/cikk/090617_iszappakolas_arcra.html